Mi jelenhet meg a F.I.O.K.-ban és mi nem?
Fontos tisztáznunk!
Április 19-én osztották ki a megújult Zsoldos Péter-díjat és nagy örömömre kiváló szerzők, kiváló művei gazdagodtak a plakettel. Emellett meg kell említeni, hogy hosszú idő után ma már nem egyetlen díja van a magyar fantasztikus irodalmi közegnek: idén kiosztásra kerül még a régi Zsoldos-díjat évekig gondozó Avana Egyesület Monolit-díja, valamint ott a Hexa-díj, ami viszont nem fikciós műveket, hanem a magyar fantasztikumért tett erőfeszítéseket díjazza. A [bekezdés]-díj nem független irodalmi díj, hanem lényegében kiadói pályázat — ezt szerintem sem a szervezői, sem a nyertesei nem tagadják és nincs okuk szégyenkezni emiatt.
Ki merem jelenteni, hogy talán egy jó ideje ez az első Zsoldos-idény, amikor a díjak jogosságát senki nem vitatja (abból a szempontból, hogy tényleg jó szerzők, tényleg jó könyvei kaptak díjat), és elnézve a Monolit-díj jelöltjeit, ez ott is meg fog valósulni. A Zsoldos-díj újdonsága, hogy már nem csak sci-fi, de fantasy regények is jelölhetők, így díjazhatók is. A Avana továbbra is ragaszkodik hozzá, hogy csak sci-fi művekkel foglalkozik — ez érthető, mert ez küldetésük lényegi része. Fontos újítás azonban, hogy novellás és regényes Monolit-díj is kiosztásra kerül, éves váltásban.
Ezek fontos, és örömteli újdonságok, azonban mindkét díj relatíve újnak tekinthető, lehetnek hiányosságok, hibák. Szerintem mindkét díj szervezősége szívesen fogadja az észrevételeket, javaslatokat, véleményeket. Írt egy véleményposztot Varga Beáta is, a Könyvmolyképző Kiadó szerkesztője, a kiadó iróiskolájának, és számos tehetséggondozó projektjének alapítója, az Aranymosás Irodalmi Magazin vezetője is. A vélemény sok mindenre kitér, és sok hiányosságra felhívja a figyelmet, csak épp szerintem nem mindenben van igaza, sőt. De ebbe nem akarok belefolyni, az érintettek majd reagálnak rá. És nagyon remélem, hogy reagálnak rá, mert Varga Bea elég komolyan beléjük szállt, a küldetésük “tisztaságát”, egy esetben a “jogtisztaságát” vitatva.
Megvallom őszintén, hogy engem nem is annyira a Zsoldos- mint inkább a Hexa-díjról szóló megjegyzések bántottak, de mondom: majd az érintettek válaszolna, ha akarnak.
Én, mint Magyarország egyik legsikeresebb fantasztikus irodalmi témájú Facebook-csoportjának adminisztrátora (ooh la la), nem lettem megcélozva a véleménycikkben, ami jelezheti azt is, hogy valamit jól csinálok, meg azt is, hogy nem. Azonban van egy aspektusa a dolognak, ami a F.I.O.K.-ot is érinti. A kedves csoporttag, aki Varga Bea véleményét megosztotta, az alábbi észrevételt tette még hozzá:
“Amúgy csak engem zavar, hogy itt, a FIOK-ban, az SFmagon (kivéve Kemese Fanni cikkeit, köszönet értük!), a Próza Nostrán vagy a Molyon az sffvektor környékén alig lehet hallani könymolyképzős szerzőkről? Vagy a Twister Media [bekezdés] programjáról? Vagy úgy YA-ról általában?”
Az, hogy kinek mi a véleménye egyik vagy másik fantasztikus irodalmi közösségről szubjektív. Az, hogy egy fórumban egy-egy téma alul- vagy felülreprezentált, puszta statisztika. A puszta statisztika pedig azt mutatja, hogy Facebook-os viszonylatban belátható idő tekintetében a kedves csoporttagnak igaza van, és köszönöm is, hogy jelezte ezt! Ezért tartom fontosnak tisztázni a kérdést, mi jelenhet meg a F.I.O.K. csoportban?
Röviden és tömören: minden — de ez máris hazugság. Ugyanis, mint minden csoportnak, a F.I.O.K.-nak is van szabályzata, ami bizonyos témákat tilt. Ezek nem egyes kiadókat, alkotókat rekesztenek ki, hanem törvénytelen és/vagy az együttélés alapvető szabályaival összeegyeztethetetlen megnyilvánulásokat és témákat. Vannak továbbá “megosztási szabályok is”, amiket ugyan a csoport nyitásakor már külön akartam választani a “viselkedési szabályoktól”, de szem előtt tartottam, hogy sokan egy csoportszabályzatot sem szívesen olvasnak végig, nem hogy kettőt. A “megosztási szabályok” az üzenőfal átláthatóságát, és a csoport kommunikációjának minőségét hivatottak biztosítani. Olyasmikre kell gondolni, mint hogy “mindent kísérőszöveggel ossz meg!” vagy, hogy “ne ossz meg közvetlen letöltő-linket!”. Ezeket a szabályokat rugalmasan kezelem, mert bárkivel előfordulhat, hogy “véletlenül megszegi őket”, de az idők alatt azért sikerült elérni, hogy szándékosan, esetleg dacból ne hágja át senki őket.
A csoportszabályzatban természetesen szó sem lehet róla, hogy egyes kiadók tevékenységének, vagy egyes szerzők munkásságának népszerűsítése tilos legyen! Sőt, kiadó a saját tevékenységét, illetve szerző a saját munkásságát lényegében a megosztási szabályokat túlhaladóan népszerűsítheti nálunk. Általában viszont nem maguk a kiadók és szerzők népszerűsítik magukat, hanem a közösségük. Ha egy kiadó vagy szerző, mint téma alulreprezentált a csoportban, az azért is van, mert a közösség, aki támogatja őket, a csoportban nem képviselteti magát nagy számban, vagy hallgat.
Úgy tűnhet, hogy másra hárítom a felelősséget, de nem mentségképpen, hanem keserűségből írtam, amit írtam. Fájó pont ez nekem. 2017-ben, amikor a csoportot alapítottam, sokakat felkerestem és meghívtam. Az volt a célom, hogy a magyar fantasztikus irodalmi élet lehető legtöbb képviselője képviseltesse magát, hogy a F.I.O.K. valóban összekötő kapocs legyen a különböző “szekértáborok” között, hogy valóban a hazai fantasztikum képviselőinek és követőinek közös fóruma legyen. A hazai YA-közösségből is próbáltam “szószólókat” hívni, de még animés/mangás, képregényes, sőt cosplay témájú oldalak, csoportok tagjait, gyakran vezető tagjait is felkerestem.
Később tudatosult bennem az, amit már az elején többen megjósoltak: azzal, hogy “egy karámba” terelek mindenkit, még nem lesz megoldva semmi. Így is van. Többször átértékeltem a csoport szerepét és misszióját, és arra a következtetésre jutottam, hogy ha elfogadom, hogy ez is csak egy “tizenkettő egy tucat” Facebook-csoport, a F.I.O.K. akkor is értékes és fontos. A missziója miatt az.
Mint minden Facebook-csoportban, a F.I.O.K.-ban is jelen van a toxikusság és a negativizmus, de erőmön felül teszek azért, hogy legalább egy elviselhető szintre szorítsam ezt. Ennek ellenére megértem, ha valaki a toxikus közeg miatt távozik a csoportból, mint tette azt nem egy, a magyar fantasztikus életben fontos szerepet betöltő szerkesztő és szerző is (pl. Varga Bea) — tökéletesen megértem!
Itt is vannak hangadók, mint másutt is (de gyorsan hozzáteszem: folyamatosan figyelem a leggyakoribb közreműködők névsorát, és elég sokszínűnek érzem, elégedett is vagyok), de az 1300 csoporttagból ezernél is több aktív tag van (a Facebook-szerint, de azért szerintem ez néhány száz csak, de az is szép). Tudom, mert figyelek erre, hogy vannak, akik tényleg csak böngészik a csoportot, néha megosztják az új bejegyzéseket, és néha hozzá is szólnak bizonyos témákhoz, amik érdeklik őket. Hiszem, hogy senki nem érezheti magát kirekesztettnek itt, csak mert nem éppen hard-scifit, vagy heroikus fantasyt olvas.
Kiadók és szerzők mellőzése tekintetében én, személy szerint annyit tehetek, hogy amennyiszer csak tudomást szerzek egy új könyvükről, egy új eseményükről, megosztom azt a F.I.O.K.-ban. Erre mindig is törekedtem, de elismerem, hogy nem mindig valósult meg. Ez azért van, mert én is ember vagyok, én is csak azt veszem észre, ami elém kerül, illetve amivel direkt foglalkozom. Hogy több Agavés kiadvány van a polcomon, mint Metropolis Mediás (és amúgy, mint Gabós), az nem az Agave/Gabo/Spekulatív Zóna-triumvirátus (az ötlet is vicces) manipulációja miatt van, hanem az én szűklátókörűségem miatt, és amiatt, hogy (kevés) pénzből élek én is, ezért csak azt veszem meg, ami nagy biztonsággal megfelel az ízlésemnek. Ezzel együtt ki merem jelenteni, hogy soha egyetlen egy kiadót (vagy szerzőt) sem részesítettem hátrányos megkülönböztetésben tudatosan! Kivételt ez alól talán csak az Arte Tenebrarum Publishing jelent, amelynek a tevékenysége körül olyan sok a baljóslatú körülmény, hogy a magam részéről a magyar fantasztikus irodalmi kultúrát károsító tényezőnek tartom ezt a kiadót. Ám ez is csak annyit jelent, hogy ÉN nem fogom népszerűsíteni a munkájukat, más, aki úgy látja jónak, megteheti.
Megvizsgálom, mit tehetek az ügyben, hogy a mellőzött kiadók munkássága is többször megjelenjen a csoportban, és amit megtehetek, azt meg is teszem, de alapvetően úgy hiszem, hogy a kiadókat és szerzőket támogató közösségnek is feladata lenne, hogy a velük kapcsolatos aktualitásokat közvetítsék egy szélesebb közösség felé, HA AZT SZÜKSÉGESNEK ÉRZIK. És szerintem itt van a lényeg! Tudom, hogy vannak aktív YA-kedvelő tagjai a F.I.O.K.-nak, de valószínűleg aktívabbak YA-témájú közösségekben, ami tökéletesen érthető is. Ugyanígy nehezem tudnám idevonzani a hazai anime/manga-rajongókat is, de a témának helye van a csoportban, és meg is jelenik időnként.
Megkérek mindenkit, hogy ha úgy érzi, hogy bizonyos témák, bizonyos kiadók vagy szerzők munkássága, bizonyos stílusok, zsánerek, médiumok mellőzve vannak a csoportban, pedig helyük lenne itt, szóljatok! Írjatok a szujonor@gmail.com címre, vagy keressetek fel Facebook-on, privát üzenetben! Megvizsgáljuk, megvitatjuk mit tehetünk.