Az elhagyott Föld krónikája
Interjú Nagy Borús Leventével, az Odabenn hangjáték alkotójával.
2021. január 21-én jelent meg az Odabenn című sci-fi hangjáték első része. A nem túl távoli jövőben játszódó történet fiatal hőse a mutánsok és kegyetlen törzsek által lakott, poszt-apokaliptikus Földön küzd a puszta életben maradásárt és ember volta megtartásáért.
Miről szól az Odabenn?
A történet a (nem is olyan) távoli jövőben játszódik. A Föld több kataklizmikus esemény folytán szinte teljesen lakhatatlanná vált, ezért az emberiség kirajzott a Naprendszerbe, hogy az egykori anyabolygót egyfajta rezervátumként és kalandparkként értelmezzék újra. A Föld lakói azonban nem tűntek el, és a zordnál is zordabb körülmények közt túlélők mindennapjait még az abszorboknak nevezett mutánsok is megkeserítik. A callistói nagykövet, Xavier, fiával, Athiasszal együtt érkezik a romokban heverő bolygóra, de a túra nem éppen úgy alakul, ahogyan azt eltervezték: hamarosan nem kevesebb, mint a túlélés lesz a tét, amihez pedig a segítség a lehető legváratlanabb formában érkezik Athias számára.
Honnan jött az ötlete?
Az ötlet születését nem tudnám egy konkrét eseményhez vagy „heuréka”-pillanathoz kötni. Szimplán volt egy alapgondolatom egy rendhagyó anya-fiú kapcsolatról, és az ebben rejlő komplex dinamika feltárásának lehetőségeiről, utána pedig fokozatosan érkeztek erre a vázra a rétegek, amik érdekesebbé, „eladhatóbbá” tették a sztorit — viszont arra mindig próbálok/próbálunk ügyelni az íróimmal, hogy nem számít, milyen elborult tudományos-fantasztikus irányba lökjük a narratívát, mindig az előbb említett duó egymáshoz való viszonya legyen a történet szíve. Ironikus módon az első rész pont ezzel a központi motívummal nem foglalkozik szinte semmit, mert szerettük volna, ha organikusan fut ki a sztori Athias és a Királynő találkozásához, miután már bemutattuk a világot és a szabályrendszert, amiben a főszereplőinknek boldogulniuk kell.
Szögezzük le, hogy a hangjátéknak itthon is nagy hagyománya van, mégsem mondhatjuk, hogy manapság felfutóban van a médium. Miért pont ezt a formát választottátok a történet átadására?
Egy ekkora léptékű sci-fi történetet nyilván itthon (egyelőre) nem lehet hagyományos filmes/sorozatos keretek között elmesélni, szóval limitáltak voltak az opcióink: képregény vagy hangjáték. Mindkét médiumnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, de végül az utóbbi mellett tettük le a voksunkat. Elősorban azért, mert a zsánernek tényleg megvan a múltja hazánkban, illetve mivel a nem-szkriptelt podcastek itthon is felfutóban vannak, egy izgalmas projektnek tűnt ebben a formában elmesélni a történetet, mert úgy éreztük, akár még úttörők is lehetünk azzal, hogy narratív formába oltott audio tartalmat kínálunk a közönségnek. Mindezek mellett a csapatom hozzám hasonló, filmes ambíciókat dédelgető személyekkel van tele, szóval így vonzott mindannyiunkat az Odabenn azon aspektusa, hogy ténylegesen színészekkel dolgozhatunk együtt a felvételek során.
Hogyan zajlik egy epizód elkészítése? Hogyan lesz a tervekből kész mű?
Kiforrott metódusról még nem beszélhetek, hisz ténylegesen eddig csak egy epizódot valósítottunk meg, de megpróbálom fázisokra bontani az eddig beválni látszó munkamenetet. Minden egy közös brainstorminggal (ötleteléssel) kezdődik, ahol lefektetem az írószobám tagjainak az aktuális epizód/évad alapjait, hogy elkezdhessük kigyomlálni közösen, mi az, ami működik az elképzelések közül, és mi az, ami nem.
Az első évad esetében két ilyen ülés alatt felhúztuk az első etap sztorivázát, aztán pedig epizódokra tördeltük azt. Így lett nyolc epizódötletünk igazából, amiket szétosztunk egymás között annak fényében, kinek milyen típusú történetek állnak jól: X az akciódúsabb pillanatokat szereti? Akkor írja X a második epizódot! Y inkább az érzelmesebb, karakterfókuszú cuccokban erős? Akkor már neki is állhat a harmadik résznek!
Miután ezen is túlvagyunk, vezető íróként mindenkivel külön-külön egyeztetve megdumálom, hogy épüljön fel pontosan az illető epizódja, amit néhány héten belül egy első vázlat követ, amit átnézek, átírok, visszaküldök az írónak, aki meg ebbe a verzióba ír bele, és addig pattog közöttünk a forgatókönyv, még azt nem tudjuk mondani, hogy „kész van!”.
Ennek a procedúrának a jelenlegi interjú idején amúgy már majdnem a végén járunk, az egész évadot megírtuk, most már csak ráncfelvarrások zajlanak.
A „szkriptelést” követik a színészekkel való egyeztetések, hogy kinek mikor felel meg az idő felvételre.
Az, hogy az egész első évadot megírtuk flexibilissé tehet majd minket a jövőben, hisz példának okáért egy színész akár egy délután alatt felmondhatja minden szövegét az aktuális évadra.
Miután a felvételekkel is megvagyunk, következik az igazán izzasztó rész, az utómunka: össze kell gyűjteni a hangeffekteket (puskaropogástól kezdve, a zenéken át, az esőcseppek kopogásával bezárólag mindent), amiket elhelyezünk az éppen aktuális epizódban, azokat pedig a megfelelő helyre pakolva össze kell állítani a végleges anyagot, ami ezt követően elméletileg debütálhat.
Jelenleg kik alkotják az Odabenn stábját?
Az alkotótársak, előadók teljes listája megtalálható a weboldalunkon, de a csapat kemény magját Bajnok Dávid, Bartal Áron, Gavlik Zénó, Papp Kornél és Galusz Marci alkotják. Dávid, Áron, Zénó és Marci írók, de Zénó Kornéllal együtt az effektek összegyűjtésében is részt vállalt, az általuk kigyűjtott hangokat pedig Horváth Vilmos Zoltán gyúrta össze egy egésszé (Cseterki Tamás és iamyank zenéivel egyetemben). Ott van még Szőke-Kiss Márton, akinek az első rész zseniális grafikáját köszönhetjük, és persze a fantasztikus színészeink, akik közül külön ki kell emelnem az egyik főszereplőnket, Rácz Zsuzsannát is, aki majdnem a kezdetektől ott volt az Odabennel és végig támogatta azt, bármilyen őrültnek tetsző irányba is mentünk el a projekttel.
Többen furcsának tartják, hogy a hangjáték szövegezése helyenként igen vulgáris, és korhatáros jelenetek is vannak, miközben az előadásmódja ifjúsági irodalmi jellegű. Mennyire érzitek jogosnak az ilyen észrevételeket?
Az „ifjúsági irodalmi jellegű” dolgot nem egészen értettem soha a széria kapcsán, pláne nem kritikaként megfogalmazva, mert azt leszámítva, hogy az egyik főszereplőnk kamasz, mi mindig is úgy álltunk hozzá a sztorihoz, hogy felnőtteknek, vagy legalábbis összetettebb társadalmi témák iránt érdeklődő célcsoportnak készítjük a hangjátékot. Maga a sci-fi háttér is ezt hivatott alátámasztani, elég, ha csak azokra a témakörökre gondolunk, amiket a pilot során igyekeztünk körbejárni legalább felületesen: meddőség, szülői felelősségvállalás, társadalmi rétegződés és szociális szerepek. Ezzel nem azt mondom, hogy az ifjúsági irodalom ne fejtegethetne komolyabb témákat, viszont azt is redundánsnak érzem, hogy valamit automatikusan ifjúsági darabbá tesz az, hogy a 10+ szereplője közül van egy, aki 16 éves. A lényeg, hogy nem ifjúsági sztorinak szántuk az Odabennt, ennek megfelelően nem éreztük túlzásnak a vulgárisabb, erőszakosabb jeleneteket, már csak azért is, mert megítélésünk szerint ezek nem öncélúak, hanem a világépítést, a karakterek elmélyítését és a történet előremozdítását szolgálják sok esetben. Persze megértjük, hogy voltak mozzanatok, amik egyeseknél túllőttek a célon, a visszajelzéseket igyekszünk fontolóra venni, valamint megpróbálunk reflektálni is rájuk a későbbiekben, ha elég szerencsések leszünk ahhoz, hogy megvalósítsuk a folytatást.
Talán nem titok, hogy a fiatal főhős különleges képessége révén belelát mások gondolataiba, így mi is megismerjük azokat. Ezt a megoldást a hangjáték, mint médium sajátosságai követelték meg?
A gondolatolvasás sztoriba emelése, ha jól mértük fel, minden hallgatónknak nagyon tetszett, aminek örültünk, mert az elejétől kezdve a koncepció része volt a telepátia — még azelőtt, hogy tudtuk volna, hogy hangjátékot készítünk a sztoriból. Egy olyan történetmesélési eszközként tekintettünk rá, ami áthidalja azt a problémát, miként képes kommunikálni úgy Athias a Királynővel, hogy csak ő érti az abszorb gondolatait. Eleinte még tartottunk is attól, hogy nem tudjuk majd megfelelően ábrázolni ezt a fajta kommunikációt, de szerencsére a profi hangmérnöki munkának, ezt az akadályt is sikerült megugranunk.
Az Odabenn első része ugyan könnyen leírható, mint “poszt-apokaliptikus” jövőkép, a feltáruló univerzum meglehetősen összetett. Nem tudom magamban eltemetni az érzést, hogy az elmúlt egy-két év globális eseményei rajta hagyták kézjegyüket a történeten. Mennyire reális elképzelés ez részemről?
Hiszek abban, hogy minden történet, amit elmesélünk, tükröz valamit mindabból, ami körülvesz minket — ezek lehetnek korspecifikus, aktuális dolgok, de univerzális emberi mozzanatok is. Egy sci-fi esetében ez többszörösen igaz, de ettől függetlenül nem tudnék felidézni olyan történetszálat, ami azért került volna be a sztoriba, hogy reflektálhassunk egy éppen aktuális politikai, társadalmi jelenségre. Legalábbis nem tudatosan, mert simán lehetséges persze, hogy tudat alatt rengeteg mindent beleépítettünk az Odabennbe azokból a dolgokból, amik jelenleg zajlanak körülöttünk.
Milyen hosszúra tervezitek a sorozatot?
Az első évad bár nem varr el minden szálat — sőt, lesz egy-két függővég, amik miatt biztos sokan várnák a második felvonást azok közül, akik lesznek olyan kitartók, hogy végighallgassák az első nyolc részt -, de ettől függetlenül, ha az 1x08 után nem készülne több epizód, én akkor is elégedett lennék, mivel ebben az esetben elmondtuk a teljes történet első nagy tematikai egységét, így nem lenne hiányérzetem. Ettől függetlenül a második szezon vázlatos cselekményéről létezik egy dokumentum a gépemen, és van egy gyenge lábakon álló elképzelésem arról, hogy zárnám le a teljes sztorit egy esetleges harmadik etapban (röviden, ha most fegyvert fogna a fejemhez Leonard, azt mondanám, nagyjából 3x8 részben gondolkodunk).
Úgy tudom, a folytatáshoz a közönség támogatására is számítotok. Ez milyen formában valósulhatna meg és mikor?
Igen, a közösségi támogatás volt az eredeti terv (a lelkes hallgatók még mindig adakozhatnak Patreonon), de most már más finanszírozási lehetőségek irányába is kacsintgatunk, hogy minél előbb elkezdhessünk dolgozni a folytatáson — nagyon szeretnénk ugyanis, ha nyáron debütálhatnának az első évad maradék epizódjai.
(Azóta örömteli hír érkezett az Odabenn csapatától: további két rész elkészülése már biztosított, a kaland folytatódik! — sz.n.)
Köszönöm a lehetőséget, és sok sikert kívánok!